Neapol bylo vždycky na mém seznamu míst, kam se chci podívat. Proto, když jsme někdy v březnu viděli levné letenky, tak jsme neváhali a kupovali.

Letenky jsem kupovala přes portál Opodo. Věděli jsme, že v toho chceme v Neapoli hodně stihnout, tak jsme si vybrali brzký ranní let tam i zpět (proto byly asi i letenky tak levné). Z Prahy jsme letěli už v 6h ráno a cca po 8h jsme byli v Neapoli.

Velká výhoda je, že letiště je v podstatě hned v centru. My jsme z letiště na hotel došli pěšky asi za 40 minut. Můžete jet i autobusem, ale ta fronta nás odradila. Nebo taxíkem (funguje tu i Uber).

UBYTOVÁNÍ

Připravte se, že ubytování je tu trošku dražší a není ho zase tolik (alespoň v našem termínu nebylo). Neapol je opravdu obrovská! My jsme bydleli v apartmánu i s kuchyňkou. Bylo to pohodlné, protože jsme si mohli ráno v klidu udělat před odchodem snídani a normálně se najedli :).

Naše ubytování nebylo úplně v hlavním centru (cca 30 minut). Pokud plánujete z Neapole vyjíždět na výlety, tak se podívejte, jak daleko je to z ubytování do přístavů či na vlak. Ušetříte tím ráno čas, pokud nejedete taxíkem.


NEAPOL

Po příletu jsme si dali šli na pokoj a jelikož nebyl náš pokoj ještě připravený, tak jsme šli prozkoumávat centrum. Šli jsme po hlavní ulici, která byla snad nekonečná! Přišlo mi, že jen chodíme dlouhou ulicí s občasnými obchody a nijak nic. Nakonec jsme se přeci jenom dostali do centra, kde bylo větší ticho (oproti neustále troubícím Italům). Prošli jsme se po hlavní ulici Via Toledo a došli až na Piazza del Plebiscito a Castel Nuovo. Zpět jsme šli podél moře v domnění, že si sedneme někam na pláž, ale žádnou městskou normální pláž jsme nenašli.

Po zabydlení se na pokoji jsme nelenili a šli znovu do centra, protože jsme přes den viděli osvícené uličky, kde to bude večer určitě žít. Zase jsme skončili na nekonečné rušné ulici, kde stále někdo troubil a žádný noční život, restaurace nic… Jen špína a bordel. Možná to bylo vyčerpáním, ale byla jsem hrozně zklamaná z Neapole. V mých představách jsem ji přirovnávala k Barceloně.

Až další den, když jsme přijeli z výletu, jsme Neapoli dali znovu šanci a šli se toulat uličkami. Pokud budete pokračovat ulicí Via Toledo (směr od moře), tak teprve poznáte Neapol. V pátek je zde šílený ruch, lidé sedí v barech a na venkovních zahrádkách. Baví se, tancujou a všude zní hudba. Najednou je to úplně jiná Neapol, která nám prvotní zklamání vynahradila. Pokud milujete noční život, rádi sedíte a bavíte se, tak Vás Neapol dostane. Určitě navštivnte ulici Via dei Tribunali, to bylo neskutečné, co v této ulici i okolí probíhalo :D.

Mimo noční život se připravte i na lešení na budovách, kde absolutně žádné oprava neprobíhá :D. Občas na nějakou tu mrtvou myšičku a neskutečné množství odpadků v opuštěnějších ulicích. My jsme v Neapoli byly kromě prvního dne pouze večery, takže památek jsme moc neviděli. Neapol nebyla láska na první pohled, ale každým večerem se mi tam líbilo víc a víc :).

Určitě ochutnejte jejich neapolskou pizzu! Je prostě báááječná.


AMALFI COAST

Amalfi coast určitě znáte. Fotek z těchto městeček je plný Instagram. Všude na fotce jsou Fiatci, samé barvy a krásné výhledy. Už od nákupu letenek jsme počítali, že se sem vydáme. Nejprve jsme přemýšleli o půjčení auta, ale nakonec jsme se rozhodli pro zážitkovou cestu vlakem :). Počítejte, že tento výlet vám zabere celý den, tak si na něj nechte dostatek času.

JAK SE TAM DOSTAT?

TRAJEKT

Do Positana se z Neapole můžete dostat dvěma způsoby, ale žádná cesta nebude přímá (pokud si nezakoupíte nějaký zájezd). První a dražší možnost (cca 80Euro) je trajektem z přístavu Beverello Neapol – Sorrento – Amalfi coast. Každá jízda trvá cca 40 minut. ZDE je odkaz na společnost, kde si můžete jízdenky zakoupit i online. Pokud vás neláká velké cestování a nebo je to pro vás moc náročné a bojíte se, tak toto bude pro vás nejlepší způsob dorpavy :). V Sorrentu trajet vyplouvá ze stejného přístavu a vy tak jenom přejdete na jiné nástupiště. Pokud byste z Positana chtěli na Amalfi, tak máte možnost autobusem a nebo taxi. Amalfi je mnohem menší městečko, ale také hezké. Já doporučuji vidět Positano hlavně, za mě bylo hezčí.

VLAK A AUTOBUS

Druhá možnost dopravy je vlakem a autobusem. Vlak jede hned z centra a jezdí velice často (je to hlavní linka pro výlety na Amalfi coast, Vesuv a Pompeje) ZDE je jízdní řád. My jeli ze stanice Napoli Garibaldi u Napoli centrale. Lístky na vlak se kupují na pokladně a cena je cca 4Eura. Dovedou vás k nim ukazatele CircumVesuviana. Dejte si nějaký rezervní čas. Na pokladnách jsou často fronty v pozdějším čase a také jsou vlaky narvané. Cesta do Sorrenta trvá cca 90 minut. Vystupte až na konečné zastávce, kde přestoupíte na autobus.

V Sorrentu jděte po schodech dolů před nádraží, odkud jezdí autobusy SITA (ZDE je jízdní řád) a je tu opravdu dlouhá fronta. Jízdenky si musíte koupit už na nádraží v trafice (u vstupu na nádraží) nebo na pokladně. Jelikož jsme chtěli tímto autobusem i na Amalfi, tak jsme si kupovali celodenní jízdenku za 12Euro. Autobusem určitě do Positana nepřijedete na čas. Cesta je to dlouhá (cca 40 min) a pokud se vám v autobuse dělá špatně, tak si nezapomeňte kinedril :D. Rozhodně je tedy lepší sedět.

Věřím, že i cesta trajektem bude krásná, protože krajina v této oblasti je kouzelná. Na sociálních sítích je z těchto míst tolik fotek a videí, proto si člověk udělá před návštěvou již nějakou představu. Co vám budu povídat, je to opravdu Insta místo :D. Myslím, že jen za cestu z autobusu do centra jsem tak na 100 fotkách :D. My jsme si prošli centrum, dali kávičku a croasant a pak si lehli na pláž a kochali se výhledem :).


CAPRI

Když mi přítel řekl, že se z Neapole chce podívat na Capri, tak jsem si říkala ,,Tyjo proč zrovna sem. Prostě nějakej ostrov.“. Po prvních minutách na Capri bych si asi nafackovala :D. Pokud máte čas jen na jeden výlet z Neapole a váháte jestli Capri nebo Amalfi coast. TAK JEDNOZNAČNĚ CAPRI!

Na Capri se dostanete trajektem z přístavu Beverello ZDE je jízdní řád. Doporučuji přijít dříve nebo si zakoupit jízdenky online. Na trajekt se vejde omezený počet lidí. I na Capri budete potřebovat minimálně celý den, protože i když je to malý ostrov, tak je tu toho hodně k vidění :).

První rada! Zjistěte si, kdy vám jede zpáteční trajekt a případně si rovnou kupte jízdenku. Poslední trajekty bývají hodně obsazené a také vyprodané. Mohlo by se stát, že strávíte nedobrovolně noc na Capri.

Po Capri se můžete pohybovat autobusem. Jezdí tu opravdu mini autobusy a kolikrát se do nich ani nedostanete. Nebo si můžete vzít taxíka, který nabízí i okružní jízdu po ostrově. A jízda to bude opravdu stylová :).

My jsme si půjčili na celý den skůtr (70Euro na den, 15Euro na hodinu). Půjčovna je cca 100 metrů od přístavu ZDE. Díky skůtru jsme viděli opravdu všechno, co jsme chtěli. Vše v klidu a ještě to byl zážitek. Za mě určitě doporučuji :).

CO VIDĚT NA CAPRI?

  • Městečko Capri a vyhlídku Belvedere di Tragara
  • Nejkrásnější pláž Marina Piccola di Capri (sem jezdí i autobus a dostanete se sem i pěšky)
  • Městečko Anacapri a lanovka na vyhlídku Monte Solaro (i sem jezdí autobus)
  • Maják a pláž v útesu Lido del Faro (sem už pouze taxíkem a nebo na skůtru)
  • Jeskyně Grotta Azzurra (sem se dostanete lodí z Marina Grande a autobusem z Anacapri a platí se vstup)
Vyhlídka při výlezu z lanovky ve městě Capri

Capri je vyhledávanou destinací Itálie. Dokonce tu byla i Jennifer Lopez :D. Nedivím se! Mám ráda města a jejich ruch, ale vždy dám přednost přírodě a průzračnému moři. Capri splnilo úplně všechno. Dokonce nás tak moc nadchlo, že další den jsem (i přes vyšší cenu cca 40Euro) jeli na ostrov znovu a jen si užívali.


Pokud se chystáme z Neapole na výlet, tak si to určitě dobře naplánujte, ať nikde nebloudíte a nebo se vám nestane, že nestihnete spoj (vím o čem mluvím :D). Já při plánování našla skvělý blog jedné slečny, která v Neapoli žila a detailně popsala vše, co vás s Neapolí napadne.

Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *