Každé Velikonoce se snažíme využít volné dny a vyrážíme někam na cesty. Tentokrát to byla právě Mallorca. Letenky jsme kupovali přes Ryan Air už v říjnu a vyšly na cca 2tis na osobu, ale z Drážďan. Bylo to nejenom kvůli ceně letenek (z Prahy by byly mnohem dražší), ale i kvůli odletům. Němci mají Mallorcu rádi, proto mají i mnohem více spojů :). My bydlíme na konci Prahy směrem na Drážďany, tak nám cesta zabrala něco málo přes hodinku.

Auto jsme nechali zaparkované na tomto parkovišti. Tato firma má více parkovišť v okolí letiště a v ceně je i transfer na letiště a zpět. My byli na parkovišti, které bylo dohromady s karavany a vypadalo dost opuštěně, proto jsme ho nejprve nemohli najít. Dejte si velký pozor na to, abyste přijeli včas. Známe Němce… jsou na pozdní příjezdy (i našich 15 minut) dost hákliví a dostali jsme pokutu hned 20EUR. . V rezervaci sice psali, že je na místě recepce, ale realita byla jiná a nikdo nám parkoviště neotevřel. Pokutu jsme samozřejmě hned a bez problémů zaplatili. I tak na nás paní byla takovým způsobem nepříjemná a při vyzvednutí nám dokonce chtěla ujet :). Příště si určitě vybereme jiné parkování. Jinak parkování bylo v pořádku. Pouze chování paní nás naprosto odradilo.

JAKÝ JE DUBEN NA MALLORCE?

KRÁSNÝ! Pokud chcete objevovat ostrov a užít si opravdu jarní počasí, tak si duben na Mallorce užijete a je tu poměrně i dost turistů. Přes den je okolo 24 stupňů, takže kraťasy a šaty budou ideální volbou :). Nám celou dobu svítilo sluníčko, takže nám kolikrát bylo opravdu teplo. Počítejte s tím, že moře je v tuto dobu studenější (cca 15 stupňů). Není to na dlouhé plavání, ale na příjemné osvěžení.

POZOR. Nad ránem a večer je tu chladno. Je tedy rozdíl mezi denní a noční teplotou. Jelikož mně je často chladno, tak jsem uvítala koženou bundu a kalhoty, které jsem si vzala. Snesla bych i víc vrstev, ale je to jen osobní pocit :). I přítel nosil večer prošívanou bundu a džíny.

Mallorca v tomto období již začíná žít. Všude jsou otevřené obchůdky, restaurace a turistická místa jsou také plná. Samozřejmě je to nic oproti hlavní sezóně. V době, kdy jsme zde byli, se zde konalo cyklo soustředění (snad se to tak řekne :D). Mallorca je vyhlášeným místem pro cyklisty. Jsou tu rovné silnice, pořádné kopce, ale i lehčí vyjížďky. Občas vás už ale cyklisti budou štvát, pokud tu budete řídit :D.

DOPRAVA NA MALLORCE

Letiště v Drážďanech má jednu halu a je tu opravdu klid oproti obrovskému letišti na Mallorce. Dost nás překvapilo jak velké letiště na Mallorce je. Z letiště máte dvě možnosti, jak se dostat do centra. První je taxík – počítejte cca 30EUR. Další možnost je linkový bus A1, který jeden do centra a má mnoho zastávek. Autobusová zastávka je hned u hlavního výlezu z letiště, kde stojí i taxíky. My jsme bydleli dál od centra, proto jsme vždy při cestě do Palmy využívali linkový bus. Všechny spoje jsme vždy hledali přes navigaci (Apple či google maps).

Na Mallorce jsme si půjčovali auto, které jsme si zajišťovali také více dopředu (zde jsme vybírali). Většinou ceny za půjčení auta s blížícím se termínem rostou, proto raději objednáváme vše předem. Vybrali jsme si půjčovnu Wiber. Měla dobré hodnocení a v ceně alespoň základní pojištění. Stejně jsme si zaplatili extra pojištění na každý den. A dobře jsme udělali, protože kontrola auta byla opravdu důkladná!

Při převzetí auta dostanete QR kód, kam můžete nahrát fotky auta (např. odření, ťuknutí atd….). Doporučuji opravdu DŮKLADNĚ vše nafotit a nahrát do aplikace. Viděli jsme mnoho lidí, kteří stáli u auta a vysvětlovali i minimální poškození (také záleží na zaměstnanci). My jsme měli velké štěstí, jelikož nám jednou odtáhli auto (ano, opravdu se nám tohle stalo a nepřeju to nikomu :D) a vzadu na blatníku zůstala nepatrná odřeninka. Jinak byla autopůjčovna opravdu super. Jen počítejte s tím, že si můžete na vyzvednutí auta nějakou dobu počkat. My čekali cca hodinku. Většina autopůjčoven si vás vyzvedne přímo na letišti, kde mají své stánky.

NAŠE MÍSTA

Míst jsme k navštívení měli opravdu hodně. Jako vždy jsme měli velké oči a chtěli vidět všechno :). Bohužel ne vždycky se to podaří, protože z některého místa jsme byli tak nadšeni, že jsem tam strávili více času a pak museli plán i poupravit. Měli jsme opravdu mnoho pláží, které prostě vypadaly krásně, ale nebylo reálné je všechny navštívit. To by člověk nemohl nikde zastavit :D. Oba jsme se shodli, že jednou se sem vrátíme a klidně i na klasickou válečku, ale to my asi ani neumíme :D.

Před odjezdem jsem připravovala mapičku v GoogleMaps všech míst, která nám padla do oka. Třeba někomu bude inspirací.

PALMA DE MALLORCA

První dva necelé dny jsme strávili v hlavním městě Palma de Mallorca. Bydleli jsme cca 20 minut od centra ve velice hezkém hotelu a za hodně dobrou cenu. Samozřejmě v dubnu je cena ubytování úplně jiná :). Hned u hotelu byla autobusová zastávka do centra a na pláž jsme to měli cca 100m.

Palma je opravdu krásné město. Moc se nám líbila jeho atmosféra. I když byl duben, tak to ve městě žilo. Bylo tu mnoho restaurací, stylových kaváren, obchůdků… Klidně bych si tu dokázala představit letní dovolenou. Jelikož u našeho hotelu byla dlouhá promenáda podél moře, která vedla až do centra. Věřím, že tyto pláže jsou pres sezónu plné lidí.

V samotné Palmě jsme tolik času nestrávili. Byli jsme tu první a poslední den naší dovolené, abychom se nehnali z druhé strany ostrova hned na letiště nebo z letiště. Ale klidně bych tu strávila příště více času :).


SOLLÉR

Město Sollér určitě stojí za návštěvu. Je to i skvělý jednodenní výlet z Mallorcy, kdy cesta nezabere tolik času. Máte totiž více možností, jak se sem dostat a to: autobusem, nádherným vláčkem, autem a nebo taxíkem. Zde si můžete hezky vyhledat spoj. Pokud pojedete autem, tak se připravte na problémy s parkováním. I v dubnu zde byl problém s parkováním v centru. My jsme se v městečku zastavili cestou do našeho dalšího ubytování. K přespání to tu moc není.

Centrum je sice malinké, ale velice hezké. Hlavní dominantou městečka je určitě náměstí, kde projíždí historická tramvaj.

Kousek od města je také přístav Sollér. Přístavem vede kratší promenáda s obchůdky a také krásným výhledem na moře a přírodu. Na koupání bych ho nedoporučovala, jelikož pláže tu jsou opravdu malinké a Mallorca nabízí plno hezčích míst ke koupání :).


ALCÚDIA

Alcúdii jsme si vybrali k ubytování, protože to pro nás byl super výchozí pro výlety, které jsme chtěli podniknout na této části ostrova. Je to spíše letovisko, kde je promenáda a nedaleko historické centrum, které určitě doporučuji navštívit.

I zde jsme měli pro nás velice hezké ubytování, kde hned před hotelem bylo velké parkoviště a kde nás odtáhli :D. Nutno říct, že v tomto hotelu byly naprosto neskutečné snídaně! Bylo tu snad vše, po čem vaše chuťové pohárky touží :D. Hotel byl také skoro hned u pláže, která byla také moc hezká.


FAR DE FORMENTOR

Z Alcúdie jsme vyrazili na výlet autem k majáku Formentor. Upozorňuji, že cesta sem není autem úplně ideální. Jsou to opravdu ostré kopce a zatáčky. Musíte si hlídat protijedoucí auta a také cyklisty, kterých je tu opravdu hodně. Nedoporučovala bych výlet někomu, kdo si není jistý za volantem. Náš cíl byl maják, který je hlavním foto místem a nabízí krásný výhled. Cesta k němu je opravdu dlouhá a po příjezdu pod maják jsme uvízli v tak půlkilometrové frontě aut. Opravdu to bylo jen foto místo, kde si vystoupíte z auta, vyfotíte výhled a jedete zpět.

Nakonec jsme se ve frontě otočili a rozhodli se zajet na první panoramatickou zastávku, kterou autem minete a to Panoràmica cap al Cap Formentor. I zde je problém s parkováním, ale za nás je to mnohem hezčí výhled na útesy a krásné moře.

My jsme typičtí objížděči krásných pláží :D. Vždy máme seznam nejhezčích pláží, které prostě chceme vidět. Jedna byla i právě cestou na maják a to pláž Platja de Formentor. Pláž je opravdu krásná s průzračnou vodou. Všude je jemný až bílý písek, který vodě dodává ten správný nádech. Dokonce jsme sem viděli jezdit i větší výletní lodě, takže i to je způsob, jak se sem dostat :). Jinak u pláže je velké parkoviště, kde se dá zaparkovat.


Cala Ratjada

Cala Ratjada je další velké letovisko, kde jsou hotely, promenáda a jedna z nejhezčích pláží Cala Gat. Pláž je sice malinká, ale má své kouzlo. Často tuto pláž uvidíte právě na letácích o Mallorce či v průvodcích. Je snadno dostupná a dá se se k ní dojít i pěšky z centra podél moře.

Centrum města jsme bohužel nestihli navštívit, ale projížděli jsme přes něj autem a je to opravdu moc hezké letovisko.


Cala Llombards

Další nádherná pláž, kam jsme vyrazili z Alcúdie a dokonce si zde i poleželi :). Voda na pláži Cala Llombards byla opravdu studená, ale lidí tu už v dubnu bylo docela dost a jen polehávali na pláži. Pláž je v takové malé vesničce, kde jsou spíše jen baráčky. U pláže je malinké parkoviště, proto je lepší nechat auto někde nahoře ve vesničce a k pláži dojít pěšky.


Caló del Moro

Za nás jedno z nejhezčích míst na Mallorce, které určitě musíte navštívit. Poklad Caló del moro leží zase v menší vesničce, kde je díky velké návštěvnosti turistů (a to i teď v dubnu), opravdu šílené zaparkovat. Parkuje se tu těsně za sebou a kolikrát pak nemůžete s autem ani vyjet. Je tedy lepší parkovat dál a ne hned u začátku cesty k pláži.

K pláži vedou dvě cesty. Ta první vede lesíkem a nabízí krásný výhled na pláž. Druhá je o kousek vedle a vede po dlouhých schodech a následně upravenou cestičkou. K výhledu na zátoku se dostane každý, ale pokud chcete přímo na pláž tak musíte po takovém malinkém srázu dolů. Ale není to nic hrozného. Zvládli jsem to v žabkách :). Koupání tu je naprosto kouzelné a vyplatí se sem jet.


Přemýšlíte o jarním výletu? Pokud vás nezaujala Mallorca, tak co třeba jaro v Barceloně? Více se o Barceloně dozvíte v tomto článku :).

Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *