Město, které nikdy nezklame

Budapešť patří k místům, které mám ráda v každém ročním období. Velká výhoda je ta, že cesta autem zabere cca 6 hodin. Je to město, kde to žije dnem i nocí. Nabízí nejenom památky, výhledy, ale i mnoho stylových obchodů a restaurací. A jaké jsou moje tipy na místa v tomto městě.


Krásné památky

Při návštěvě byste určitě neměli vynechat Budínský hrad a Rybářskou baštu. Tyto místa jsou na druhém břehu města a jsou hned vedle sebe. Výšlap vám může dát malinko zabrat, ale můžete se přiblížit eskalátory a nebo vyjet lanovkou až k Budínskému hradu. Jen počítejte s tím, že si na lanovku můžete vystát frontu.


V centru zase navštivte náměstí s Bazilikou svatého Štěpána, která je zde dominantou. Krásné je i Náměstí hrdinů, které je sice dál, ale stojí za vidění. Na náměstí navazuje rozlehlý park s hradem, jezírkem a lázněmi. Úžasný výhled na město je z Citadelly. Při výšlapu se, ale pořádně zapotíte :). Já osobně jsem se na vyhlídku dostala vždy po svých, ale vyjet se tam dá i autem.

Navštívit Budapešť a vynechat Parlament je hřích. Hned před parlamentem u vody je památník , který byl postaven na památku obětem fašismu.

Další atrakcí je třeba slavné Budapest Eye? Za zmínku stojí i krásné mosty, po kterých se dostanete právě na Rybářskou baštu, Markétin ostrov se slavnou zpívající fontánou.


LÁZNĚ

Hned u Náměstí hrdinů jsou proslulé venkovní termální lázně Széchenyi. Je zde krásná atmosféra a vy jen můžete relaxovat v horké vodě. Lázně jsou rozděleny na venkovní a vnitřní část. Ovšem ta venkovní je mnohem lepší :). Často zde probíhají i večerní hudební párty a to je teprve sranda.

Hned u lázní je obrovský park, kde si můžete zaplatit výhled na celou Budapešť horkovzdušným balónem. A nebo se podívat na hrad Vajdahunyad Castle, který je hned v parku.


JÍDLO A ZÁBAVA

V Budapešti je plno zajímavých uliček, které určitě stojí vidět. Jednou z nich je i židovská ulička Gozsdu Udvar, kde najdete plno originálních barů, restaurací a pořádají se tu trhy. Zastavte se zde, dejte si drink a užijte si atmosféru. Nedaleko najdete takový nenápadný rozpadlý dům, kde se ale už od 20h rýsuje fronta. Jedná se o dům Szimpla Kert , kde najdete samé bary, zatancujete si na živou hudbu a to v opravdu nevšedním prostředí. Často zde neberou kartu. Připravte si hotovost.

Pokud jste fanoušci Harryho Pottera, tak nemůžete vynechat tento bar. Ale pozor, pokud chcete místo k sezení, tak je nutná rezervace. Podívat se můžete i tak :).


Hned vedle Szimpla Kert je venkovní street food Karaván, kde můžete potěšit své chuťové pohárky. O několik minut dál je skvělá restaurace Mazel Tov. Jedná se o izraelskou restauraci, kde ochutnáte typické pokrmy pro tuto zemi. Jídlo je zde opravdu zážitek a atmosféra restaurace ještě větším zážitkem. Je zde živá hudba, strop plný světýlek a dominantní živý strom uprostřed. Doporučuji si udělat rezervaci. Určitě nevynechejte ani tržnici Central Market Hall, kde seženete nejenom maďarské papričky, salám, ale také ochutnáte langoše na různý způsob a pokoupíte i suvenýry. Pozor na otevírací dobu :).


Celkově je zde jídlo mnohem levnější než u nás. Třeba za tuto snídani v bistru Kuglóf pro 4 lidi (vajíčka, káva, čaj a domácí nápoj) jsme zaplatili asi 700 Kč. Což je oproti Praze mnohem levnější :).

Kuglóf

Další skvělé místo je i bistro Cirkusz, které je hned v centru. Musím říct, že lepší lívanečky jsem snad nikdy neměla! Ale pozor. Je tu fakt dlouhá fronta, i když to jde rychle :D. My si postáli pěkných 30 minut. Na to jak se zde točí lidé, tak je personál milý a příjemný. Takže doporučuji jít hned na otevíračku, pokud nemáte tolik času. V Budapešti je opravdu plno kaváren a bister, které stojí za návštěvu. Pokud máte vy nějaký tip, tak sem s ním :).


Doprava v tomto městě je celkem snadná. Můžete použít tramvaje nebo metro. My se všude dostali pěšky, jen občas jsme se přiblížili tramvají. Výhodou je zde parkování pro auta o víkendu zdarma.


V Budapešti jsou hodně populární i vintage sekáče. Někdy stojí za to se jít jen podívat :). Nikdy nevíte, co vám může přijít pod ruku. Za mě je velice dobrý sekáč je Dorothy & Aby. Zde mají nové věci z obchodů jako je Zara, Mango, Stradivarius, Gant, Guess, Tommy Hilfiger… Jsou to všechno nové věci, které tu jsou za zlomek ceny. Pro milovníky pravého vintage doporučuji Szputnyik a Retrock.

Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *