MĚSTO NA HRANICI KONTINENTŮ

Istanbul mě vždycky lákal. Je to úplně jiný svět a všude mraky lidí :D. Istanbul je obrovské město, které ani z letadla nevidíte celé. Bylo to až neskutečné. Našemu výletu od začátku nic nepřálo. Původně jsme měli letěl už v únoru, ale přítel si udělal něco s nohou a k tomu jsme ještě zjistili, že naše pasy mají o pár dnů menší platnost než 150 dnů. Pozor na to!! Já si na pas myslela celou dobu, ale nenapadlo mě, že platnost přes 3 měsíce mi stačit nebude. Naštěstí se nám podařilo přebookovat letenky i ubytování a mohlo se na druhý pokus letět.

UBYTOVÁNÍ

V Istanbulu, v části Fatih kde jsme bydleli, je docela levné ubytování a velice hezké. Ubytovali jsme se v hotelu Acacia Mansion Hotel. Byl to velice hezký hotýlek se skvělým personálem. Všichni zde byli neskutečně nápomocní a přátelští. Podobné dojmy mám i z hotelu Romantic Hotel Istanbul. Hotel měl skvělou polohu v centru. Za cca 5 minut jsme byli v parku, kde je mešita Sultanahmed a Hagia Sofia. Proto jsme si vybrali i tuto polohu hotelu, abychom byli kousek od centra.

MĚNA

Určitě je dobré mít sebou jejich turecké liry. Ikdyž na skoro všech místech lze platit kreditní kartou, tak je dobré mít alespoň něco málo v hotovosti. Hlavně kvůli tomu, že třeba taxi se nedá platit kartou a když chcete platit v eurech, tak cenu samozřejmě napálí. Například náš taxikář chtěl 90 lir, ale v eurech to bylo najednou 10. Občas se nám stalo i u jídla, že chtěli jen hotovost, ale opravdu minimálně. V Česku se nám nepodařilo sehnat tureckou liru, ale nebyl problém si vyměnit eura na liry přímo v Istanbulu.

V Istanbulu si určitě dejte pozor na obchodníky :D. Smlouvat s vámi bude taxikář i prodejce na tržišti. Je to někdy až otravné. Například na fotbale (můj přítel si bez fotbalu nedokázal představit návštěvu Istanbulu :D) nás nenechal se ani v klidu domluvit mezi sebou a ještě po nás chtěl za lístek snad 2x víc než stojí. Hučel do nás, až jsme ho museli zastavit. Vrátili jsme se na stejné místo těsně před zápasem a hned byla cena o mnohem menší. Bohužel pokud chcete třeba na fotbalový zápas, tak si lístek sami nekoupíte. Musíte se zegistrovat do jejich systému a získat Passolig card. Bez ní se nedostanete na žádnou kulturní akci a jste nuceni koupit si vstupenku od těchto prodejců. Je tedy dobré si ji nechat vystavit dopředu, to prý jde.

DOPRAVA

Cesta z letiště byla také zajímavá. Neměly jsme data, tak to bylo jak za starých časů :D. Přiletěli jsme na letiště Sabiha Gökçen, které je cca 50km od centra Istanbulu. Chtěli jsme ušetřit za taxi a tak jsme jeli autobusem, který nás dovezl do centra. Hledání autobusu bylo zmatené. Nikde nebylo napsáno, kam přesně jede. Tím, že je Istanbul obrovské město, tak si musíte dávat pozor, do jaké části jedete (napište si někam přesnou adresu hotelu, kterou můžete ukazovat). Může se totiž stát, že nakonec skončíte úplně na druhé straně centra a do cíle to budete mít klidně dalších 20km. Nemusím ani psát, že už při výlezu z letiště se na nás seběhlo hned několik taxikářů a dalších prodejců lístků, kteří nás vyzývali k nastoupení k nim do autobusu/auta :D. Autobus nás dovezl do centra (cca 40min), odkud jsme si už vzali taxík a jeli cca dalších 20 minut. V autobusu se platilo hotově. Během našeho pobytu jsme raději taxi objednávali přes Uber, kde byla pevně stanovená cena. Ale to jen, když jsme jeli někam dál (třeba na ten super fotbal :D), jinak jsme všude chodili pěšky.

JÍDLO

Istanbul byl degustací kebabů a kukuřic :D. Jedli jsme je tu fakt hoodně. Ale stejně mi asi víc chutná ten náš český kebab, kde je hodně salátu a dresingu. Oni mají většinou maso, brambody a pár rajčat. Mají tu skvělé sladké dobroty, které uvidíte na každém rohu. Zážitek je tu i objednání zmrzliny, nabírají jí na nějaké šavli :D. Jídlo je tu hodně levné. Třeba kebab nás stál i 40kč. Ale někde mají speciální menu pro turisty, kde jsou vy vyšší ceny. To se nám tedy nestalo, ale prý to tak běžně funguje. Nebo mají jídeláky bez ceny :D. Další nepochopená věc je Sturbucks. Dvě velké kávy nás stály DOHROMADY oko 80 Kč. Určitě si musíte domů přivézt jejich koření a čaje.

Skvělá byla restaurace Arada café.

Další věcí, kterou musíte vyzkoušet jsou vodní dýmky (pokud máte rádi). Mají opravdu výborný tabák a když k tomu máte ještě výhled na mešity, tak to nemá chybu. Okolo parku Sultanahmed jsou restaurace s výhledem na celý Istanbul a k nim i hookah (vodní dýmka). Turci podle mého názoru moc nepijou i alkohol je v restauracích dražší a někdy ani vůbec není.

JAKÁ MÍSTA NAVŠTÍVIT?

Mešita sultána Ahmeda a Hagia Sofia

Toto náměstí je hlavní dominantou starého centra. Jsou zde lavičky a výhled na obě mešity. Přes den se tu ozývají modlitby. V tu chvíli jste v opravdovém Istanbulu. Během naší návštěvy byl jejich hlavní svátek Ramadán. Lidé se doslova sbíhali na večerní modlitby. Na náměstí leželo hodně psů, kteří zde spali. Absolutně kdekoliv :D.


Park Gülhane

Nedaleko mešit je park Gülhane. Ideální místo pro odpočinek a polehávání na trávě.


Tržiště

Asi nejznámější místo, kde seženete i nesehnatelné je Velký bazar v centru Istanbulu. Jsou zde obchody se zlatem, suvenýry, vodnicemi, typickými tureckými světly… Dá se zde většinou platit kartou a také smlouvat :). Plno obchodů je i podél uzavřeného tržiště a vedou až do Egyptského bazaru, které je zaměřené spíše na jídlo (čaje, koření, sladké…).


Sulejmanova mešita

Krásný výhled na Istanbul je i ze Sulejmanovy mešity. My jsme odsud vybrali restauraci s výhledem a posezením na střeše. Výhled krásný, servis velice pomalý.


Galatská věž

Za vidění určitě stojí i Galatská věž. Je to velice oblíbené místo pro turisty. Věž je v evropské části Istanbulu Beyoğlu. Cesta k ní vede přes malé uličky (místy jsou velice hezké) s obchůdky. Určitě se do této části Istanbulu jděte podívat. Od věže se hned napojíte na hlavní ulici İstiklal Caddesi, kde jsou obchody známých značek, ale také fastfoody a hodně lidí :D. My jsme celou ulici prošly až úplně nakonec a dostaly se do čtvrtě, kde jsme si připadaly jak někde ve Francii. Byl to úplně jiný Istanbul. Krásné bílé domy, květiny a čisto. Na konci této části je park Maçka a fotbalový stadion.

Každá část Istanbulu je úplně jiná. I když se může zdát, že Istanbul jsou jen starší baráky na sobě a uzounké ulice, tak je zde i mnoho parků a zeleně. Když jsme jeli taxíkem na fotbalový zápas do Türk Telekom Areny, tak jsme míjeli mnoho parků. Hrozně mě překvapilo, že v této části u stadionu už byly nové baráky, mrakodrapy, všude hodně místa, zeleň, kopce a člověk si nepřipadal tak stísněně. Jako bychom byli úplně jinde. Také bylo také zvláštní vidět v hustě zabydlených místech, kde je mnoho paneláků, obrovské mešity. Aby se lidé z okolí měli kde modlit. Jako kdybychom tady v Praze na Žižkově měli mešitu větší jak kostel.


Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *