Všude se dočteme, že Řím je jedno z nejhezčích měst Evropy a opravdu tomu tak je. Dlouho jsem o Římě mluvila a chtěla se sem podívat. Každoročně jezdíme v lednu na prodloužený víkend do vybraného města. Cestovat v lednu má jednu obrovskou výhodu. NIKDE NIKDO NENÍ a VŠE JE MNOHEM LEVNĚJŠÍ :).

Možná si řeknete ,,Nojo, ale v lednu je všude zima!“ Ano, není úplně tepo. Ale třeba minulý rok jsme byli v Barceloně a bylo zde krásných 17 stupňů a my chodili v šatech a kraťasech. Ono je asi všude v lednu tepleji, než u nás v Česku 😀 (mimo okolních států samozřejmě). I v Římě jsme měli štěstí na počasí. Bylo 12 stupňů a na sluníčku bylo příjemně.

My jsme v Římě byli bohužel jenom na necelé dva dny, takže jsme se snažili stihnout toho opravdu nejvíc, co to jde :). Hlavní památky se dají vidět za jeden den, ale je jich tam ještě tolik… Určitě se do Říma někdy vrátím a rozhodně na delší dobu.


LETIŠTĚ-CENTRUM

Letěli jsme se společností WizzAir, což jsem po minulé zkušenosti (zrušení letu z Neapole dvě hodiny před odletem) špatně snášela. Bohužel tato letecká společnost má opravdu jedny z nejlevnějších letenek a také časově vyhovující. Samozřejmě od nákupu letenek se asi 5x změnil čas odletu z Říma, který měl být původně ve 4h odpoledne na 8h ráno a pak na 14h. Kupodivu 14h nakonec opravdu vyšel.

Přiletěli jsme okolo 6h večer na letiště Fiumicino. Do centra se dostanete taxíkem (cca 50EUR) , autobusem – nejlevnější varianta (cca 8-10EUR, cca 50minut) a nebo vlakem (cca 15EUR, 30minut). Vlakové nádraží uvidíte hned u výlezu z letiště. K autobusu se budete muset trošku projít (vyjdete z letiště a půjdete směr doprava až úplně nakonec podél letiště). Není potřeba si lístky kupovat dopředu. Protože u autobusů jsou pokladny a autobusy tu odjíždějí opravdu každých cca 15 minut a nejenom do Říma. My jsme po příchodu asi do 10ti minut vyrazili do centra. Náš autobus měl jednu jedinou zastávku a to hlavní nádraží v Římě ROME TERMINI (sem vás odveze i vlak). Nádraží je hned v centru a snadno pak budete pokračovat dál.

Odlétali jsme zase z letiště Fiumicino. Je lepší si nechat tak cca hodinku na cestu. Cesta opravdu nějaký čas zabere a je lepší jet dřív, než v nervozitě počítat minuty. Na letiště jsme zase jeli autobuse a to přímo z místa, kde nás vysadil. Ani jsme nevěděli v kolik autobus jede, protože tam opravdu jezdí stále něco. Když jsme přišli, tak tam už 4 autobusy čekali a my do 10 minut odjeli na letiště. Jen si dejte pozor, na jaké letiště jedete (myslím, že tam byl autobus i na jiné letiště) a do jakého autobusu nastupujete. Ale vše je tam přehledně značené :).


UBYTOVÁNÍ

Ubytování v Římě je docela problém. Připravte se, že je celkem drahé, pokud chcete bydlet v centru. My jsme si vybrali ubytování Casa in Monti cca 10minut pěšky od hlavního nádraží a 10minut od Colossea. Bylo v klidné části, se snídaní a opravdu moc milým personálem. I na to, že jsme zde byli v lednu, tak bylo ubytování docela dražší. Poloha byla opravdu skvělá. Jelikož chodíme hlavně pěšky, tak jsme byli přesně na začátku naší trasy :).


JÍDLO

Itálie je záruka dobrého jídla snad vždy. Jediné na co si dejte pozor jsou restaurace v okolí známých míst, je jasné, že tady bude jídlo i káva dražší. Jinak jsou zde normální ceny na Itálii. Káva cca 2-3EUR, pizza v restauraci cca 10EUR. Opravdu záleží na restauraci.

Jestli vás jako mě budou lákat krájené kousky pizzy na váhu, tak POZOR. Je to opravdu docela drahé, ještě když si to dáte u Fontani Di Trevi :D. Ale doporučuji jejich smažené ,,koule“. Je v nich rýže s rajčatovou omáčkou a nebo sýrem. My jsme si je dávali v Trastevere a zde byla cena normální i na vážené pizzy.


CO VIDĚT V ŘÍMĚ ZA DVA DNY?

COLOSSEUM

Colosseum je opravdu obrovské! Bohužel při naší návštěvě se jeho okolí předělávalo a byly všude záterasy.. Proto jsme si ho nemohli vychutnat v plné kráse a nedalo se jít ani dovnitř. No důvod proč se vrátit :).


Monumento a vittorio emanuele ii

Pokud půjdete od Colossea směrem k Fontaně di Trevi, tak určitě neminete Forum Romanum a nakonec obrovskou stavbu Národního památníku Viktora Emmanuela II. V Římě je vše stavěno do světlých barev a na tomto pomníku je to opravdu vidět. Můžete vyjít až do posledního ,,patra“ a kochat se výhledem na Řím. Krásný výhled je také ze schodů, které jsou na pravé straně vedle památníku (jsou volně přístupné celý den). My jsme na schodech seděli večer a koukali se na osvícený Řím :).


FONTANA DI TREVI

Tak moc jsem se na ni těšila a nezklamala mě :). Počítejte s tím, že tu bude opravdu mraky lidí! A to byl leden. My jsme se k ní poslední den šli podívat v 8 ráno a už v tuto dobu tu bylo poměrně dost lidí, ale bylo to ideální množství. Dali jsme si croissant v kavárně, kterých je tu plno a jen se kochali. V okolí fontány je vše samozřejmě dražší. Vyplatí se tedy si koupit jídlo či pití dál od fontány.

Zvláštní je, že fontána se v ulici vynoří úplně z ničeho nic :D. Prostě jdete a najednou na vás vykoukne.


TRASTEVERE

Malebná část Říma, kde je plno kaváren, restaurací a stylových obchůdků. My jsme tady byli přes den, ale věřím, že i večer to tu bude krásné. Málokdo o této části ví, proto tu bývá většinou i málo lidí. Hlavně je to docela cestou k Vatikánu :).


VATICAN

Být v Římě a nenavštvit Vatikán by byla ostuda :). Z Trastevere to k Vatikánu není daleko. Vatikán má podle mého úplně slavnostní cestu, která je lemovaná domy a pěší zónou. Na konci svíti světlý Vatikán a jeho obrovská kopule. Vstup do Vatikánu (hlavního sálu – Bazilika svatého Petra) je zdarma. Ale počítejte s velkou frontou, která se zde díky kontrole tvoří. Pokud chcete do vatikánských muzeí, zahrady i kopule, tak už musíte zaplatit. Lístky se dají koupit online a nebo si je můžete koupit od prodavačů na prostranství před vstupem. Návštěva celého areálu je minimálně na 2h (vybrat si můžete z více tras).


Castel Sant’Angelo

Andělský hrad leží kousek od Vatikánu a jelikož je také obrovský, tak je z dálky už vidět. I ten můžete navštívit a vybrat si z více tras. Lístky se rovněž dají zakoupit online. My jsme v Římě byli opravdu jen na skok, proto jsme neměli tolik času památky navštívit a spíše je pozorovali z venku :).


Piazza Navona

Podle mě jedno z nejhezčích míst v Římě. Na náměstí se nachází tři obrovské fontány a okolo kavárny. Můžete si tu sednout a jen se kochat. Když jsme tu byli, tak začalo opravdu silně svítit sluníčko. O to hezčí to celé bylo :).


Pantheon

Od Pantheonu jsem asi čekala více. Možná to bylo i tím, že zde probíhal nějaký velký protest 😀 a náměstí bylo plné lidí s cedulemi. V tento den ani nebylo možné Pantheon navštívit, ale za normálních okolností se dovnitř může.


Scalinata di Trinità dei Monti

Ikonické Španělské schody, které jsou snad ve všech italských filmech (a samozřejmě i Fontana Di Trevi), se nacházejí v ,,bohatější čísti říma“. V okolí náměstí jsou značkové obchody a lidé si posedávají na schodech (i když jsem někde četla, že se zde sedět nesmí). Když vyjdete schody, tak se můžete podívat do kostela, kde si můžete vychutnat i pohled na Řím. Schody jsou hezké a stojí za vidění, i když se mi více líbila jiná místa :).

Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *