ZNOVU V IZRAELI

KONEČNĚ! Po všech omezeních se Izrael plně otevřel turistům. Moc jsem se na tuto chvíli těšila. Ještě, když nám covid o týden zkazil cestu do Izraele. Odjezd to byl opravdu ze dne na den. Až do posledního dne jsme nevěděly jestli s kamarádkou odletíme :D. Její syn byl nějaký nemocný, a tak dlouhý let by pro něj nebyl ideální. Naštěstí jsme mu mlčky domlouvaly, že se z toho dostal :D.

Nastal den D a my jsme vystoupily na letišti Ben Gurion v Tel Avivu. Vyšly jsme ven a bylo tak krásně! Teplo, světlo a sluníčko. To byl pravý opak Prahy, protože tady tou dobou zrovna poprvé sněžilo. V Izraeli jsme už měly nějaké své plány, ke kterým jsme potřebovaly auto. Půjčily jsme si ho v půjčovně, hned na letišti ZDE. Doporučuji si rezervovat auto před příletem. Máte pak jistotu, že tam je a celý proces je rychlejší. Kancelář autopůjčovny je hned u vylezu z letiště v garážích. Tam vyplníte potřebné papíry a jejich auto vás převeze k vašemu autu. Dobré je mít i pojištění auta (cca 1000Kč). Díky tomuto pojištění auto pouze vrátíte na parkovišti a případné zničení už se řeší přes zaplacenou pojistku. V půjčovnách jsou na oděrky docela přísní.

BNEI BRAK

Bnei Brak je část Tel Avivu, kde žijí ortodoxní židé a naše první zastávka. Když jsme poprvé přišla do Bnei Braku byla jsem fakt v šoku. Přišla jsem si, jako by se zastavil čas a já se dostala do nějakého filmu. Je velice těžké popsat, jak jsem se tu cítila a nemyslím to špatně. Nikde tu třeba v době šabatu nejezdí auta. Je to zakázané. Všichni zde chodí oblečení v jednom stylu. Takovém z 60.let. Všichni jsou velice upravení. Ženy nosí šaty, punčocháče, boty na podpadku (vypadají jako taneční) a mají paruky. Žena musí nosit po svatbě pokrývku hlavy nebo paruku, aby dala najevo, že je vdaná a nesmí chodit bez ní. Dívky zase nemohou mít rozpuštěné (až po svatbě a s pokrývkou hlavy). Muži nosí typické dlouhé oblečení a klobouky. Hlavně mají všichni hrozně moc dětí :D. V mém věku bych podle nich měla mít klidně už 5 dětí :D. Je toho opravdu hodně, co mě udivilo. O tom by mohl klidně být jeden samostatný článek, ale někdo by mi na všechny moje otázky musel odpovědět.

Zažily jsme zde pravou šabatovou večeři a i šabatová pravidla. Například to, že se nemohou používat elektrická zařízení a nesmí se zhasínat. Já jsem zašla ještě dál a myslela jsem si, že na záchodě nemohu ani zavřít dveře. Naštěstí mi vysvětlili, že tohle můžu :D. Některé pravidla se mi ale líbily, třeba zákaz telefonů a společná večere v rodinném kruhu.

Kdybych měla Bnei Brak zhodnotit, tak je to ortodoxní místo s jasnými pravidly. Žije zde mnoho lidí a ještě víc by jich chtělo tady bydlet (bohužel není už místo). Není zde moc zeleně. Jsou tu pouze jen dlouhé ulice, obchody, byty ale i hřiště. Někde je i velký nepořádek. Ale návštěva Bnei Braku o šabatu byla opravdu zážitek a vyvolávala mnoho otázek, které jsem na ostatní u večeře měla.

EJN GEDI

Další zastávka byla doslova oáza uprostřed pouště. Prostě jedete vyprahlou pustinou a najednou zeleň. Ejn Gedi je přírodní rezervace a národní park Izraele. Je kousek od Mrtvého moře a stojí za návštěvu. Zde se schovával budoucí král David před králem Saulem. Do parku se platí vstup a můžete jít dva okruhy. První okruh je nenáročný a vede přes všechny vodopády až k tomu nejznámějšímu Nachal David. Celý okruh projdete za cca hodinu.

Druhý okruh je o něco náročnější a vede vyhlídkově nad vodopády. I to je určitě moc hezká cesta, pokud máte více času. U parku je i malý obchůdek, tak si můžete dát něco dobrého :). Po 16h se park i přilehlé parkoviště uzavírá. Jelikož je oplocené, tak zde nejde stát přes noc.

MRTVÉ MOŘE

Copak by to bylo za návštěvu Izraele bez Mrtvého moře. U Mrtvého moře (z Izraelské strany) není tolik pláží, kde se můžete vykoupat a mít i dobrý přístup do vody. Jedna z nich je Kalia beach. Je to asi jediná pláž, kde máte na dně i bahno. Na pláži je i restaurace, kde se najíte a také lehátka. Je to první pláž při cestě z Tel Avivu. Také je tu možnost ubytování v Glampingu. Je to nádherné ubytování s výhledem na Mrtvé moře.

Dalším místem pro koupání v Mrtvém moři je Ein Bokek. Ein Bokek je vyloženě hotelové městečko, ale jsou tu krásné pláže. Mají pozvolný vstup do vody a bez krystalů soli, takže nepotřebujete ani boty do vody. Jsou zde veřejné pláže, ale i hotelové, kde jsou lehátka a slunečníky. Oproti Kalia beach je tu větší zázemí a mnohem více možností.

Ubytování v Ein Bokeku je drahé. Pokud se tu ubytujete, tak je dobré mít polopenzi, protože se tu večer ve městě moc nenajíte. I když díky nově postavenému centrum Dead sea Mall vzniklo i bistro a pak je tu Cafe Aroma (centrum Petra). Pokud hledát levnější variantu ubytování, tak není špatné město Arad. Pokud máte auto, tak je to cca 20 minut jízdy.

Je důležitý říct, že pokud vás netrápí nějaké zdravotní a kožní problémy, tak jednodenní koupání u Mrtvého moře úplně stačí.

MITZPE RAMON

Městečko Mitzpe Ramon leží na neuvěřitelně krásném místě, přímo na hraně obřího kráteru Machteš Ramon. Výhled je tady opravdu krásný, asi i proto dostalo toto místo název Mitzpe – slovo mitzpe znamená výhled.

Asi jedno z nejhezčích míst, kde jsem v Izraeli byla. Koukáte se do dálky a nevidíte nic. Vidíte jen placku a nic identifikovatelného. Jen ticho a nekonečno před sebou. Klidně bych si tam sedla na kráter a přemýšlela. Dokonce jsem tady asi poprvé viděla kozoročce. Prvního hned, když jsme vystupovaly z auta. Čekal tam na nás a koukal :-D. A pak z auta, kde asi 10 jednorožců přecházelo po přechodu!

Nic moc jiného v městě není. Ale je tu známý hotel Beresheet, který má opravdu nekonečný výhled na útes.

Masada

Z Ein Bokeku se dá velice dobře jezdit na výlety po okolí. Třeba Masada je asi 20 minut autem. Masada je starověká pevnost na vrcholu izolovaného skalního útesu v Judské poušti. Pevnost byla postavena Herodem Velikým v 1. století př. n. l., během první židovské války se Masada stala posledním místem odporu židovských povstalců proti Římanům, kteří vojsku vzdorovali 3 roky. Takže byli odříznuti 3 roky od všeho a jen čekali, jestli to Římani vzdají nebo ne.

My jsme v Izraeli byly v listopadu, což není úplně turistická sezóna. Přitom bylo skvělé počasí právě na výlety :). Díky tomu jsme nemusely ani tak moc brzy vstávat. Protože jindy tu už od 8h najíždějí autobusy s turisty a jízdu lanovkou (pokud nechcete jít pěšky přes snike trail) si musíte zarezervovat. Jízda lanovkou nahorů i dolů je docela drahá. My jsme měly málo času, tak jsme zvolily lanovku. K Masadě vedou dvě cesty. Jedna je snike trail a to je opravdu hodně strmě do kopce. Z druhé strany je o hodně jednodušší cesta.

Bylo velice zajímavé vidět, že v takové výšce a izolaci byli lidé schopni žít a zabezpečit se. Celá Masada i okolí mají krásné barvy. Jako by se člověk ocitl na hnědé paletě. A ten výhled!

Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *