BARCELONA

Kdybych si měla vybrat místo, kde bych si dokázala představit žít, tak by to byla právě Barcelona. Vždy, když odjíždím, se mi opravdu nechce. Jakmile vylezu na letišti a cítím teplý mořský vzduch je mi krásně. V Barceloně snad nikdy není ošklivo (alespoň mně to tak příjde). Je to město, kde to žije. Lidé sedí na pláži povídají si a ráno se jdou proběhnout podél moře. Takový životní styl by mi naprosto vyhovoval :D. Díky tomu, že je tady hezky a teplo má člověk snad zákonitě stále dobrou náladu.

Ale dost básnění o stěhování. Letěli jsme společností Ryan air. I když je moc nemusím, tak letenky mají za dobré ceny. Naposledy jsme letěli v době covidu, tak určitě nezapomeňte na příjezdový formulář. Bez toho se přes kontrolu nedostanete. Ve formuláři vyplňujete mimo jiné čislo letu, místo v letadle a adresu hotelu. Pokud jednotlivé informace nemáte, tak vás formulář nepustí dál. Následně dostanete QR kod, který si vytiskněte nebo uložte do telefonu. Ryan air v té době (leden 2022) nechtěl žádné PCR testy, ale záleží vždy na dané destinaci. Vlastně nikdo nekontrolovat ani očkování :D.


Letiště El Prat je zhruba 30 minut od centra Barcelony. Dejte si tedy čas, ať nejste na letišti pozdě. Máte více možností, jak se do centra dostat. Můžete jet taxíkem €23-30, klasickým linkovým autobusem (zdlouhavá cesta) a nebo přímým letištním autobusem Aero bus. Platit můžete online, ale i na místě. Zastávka je vždy u každého terminálu. Poznávací znamení? Je modrá a bude tam hodně lidí. Je to asi nejrychlejší cesta, jak se dostanete do centra. Za celou cestu jsou asi tři stanice až do stanice Pl. Catalunya, která je přímo na začátku hlavní ulice La Rambla.

Po Barceloně se docela projdete, ale dá se dojít skoro všude pěšky :). Pokud nemáte tolik času, tak určitě zkuste autobus. Zastávky jsou tu na každém rohu. Jedna jízda stojí cca €2,60 a nastupujete u řidiče (pokud plánujete neplatit :D). Můžete si ale koupit výhodnější jízdenku na deset jízd buď online nebo u řidiče. Je přenosná, tak si ji můžete půjčovat.


Ubytování je nejlepší na hlavní ulici La Rambla a nebo u moře, pokud vám jde hlavně o koupání. La Rambla je sice rušnější, ale jste odsud všude kousek. Tato ulice pokračuje na velké náměstí s fontánou, kde je asi 200 holubů a na ni navazuje dlouhá ulice s obchody dostupné módy, ale i té luxusnější. Říkám jí bohatá ulice. Na druhou stranu je cesta k moři, která vede přes krásný přístav a akvárium.

Pokud vám nevadí bydlet cca 15 minut chůze od holubího náměstí a La Rambly, tak mám tip na hotel Ibis. Je na hezkém malém náměstí a je za lepší cenu než hotely v centru. Hned u hotelu je i autobusová zastávka. Z hotelu je to také cca 20 minut k Sagrada Família.


Jídlo je tu dražší než u nás. Překvapilo nás, že i McDonald a KFC je dražší. My jsme většinou jedli v restauracích, které nebyly úplně v centru, ale třeba v marině s výhledem na lodě. Takže pokud chcete hezkou restauraci s výhledem, tak jděte podél mariny. Jen se připravte na ruch :). Mají tady i plno pekáren a ty jsou! Miluju jejich croasanty :D. Jeden můj tip na skvělou kávu a foccaciu hned u moře v kavárně Buenas Migas TADY. Nebo si kupte místní pivo 😀 .

Na ulici La Rambla najdete i známý trh Mercado de La Boqueria, kde si můžete koupit čerstvé freshe, ovoce, ryby, oříšky a další dobroty. Podle mě je trh malinko předražený a ne všechny věci jsou tu dobré :D. Ale určitě je zážitek se sem podívat.

Dominantou Barcelony jsou určitě Gaudího stavby. Jsou typické svoji barevností, nevšedních motivů a křivých linií a jsou také hlavním lákadlem pro turisty. Jaké budovy to jsou?


SAGRADA FAMÍLIA

Sagrada je vidět už z letadla. Vypadá to jako by všechny ulice vedly k Sagradě. Je to Gaudího životní dílo a také hlavní dominanta Barcelony a památka UNESCA. Určitě byste si měli udělat čas ji vidět. Začala se stavět v roce 1882 a stále ještě není dokončena. Momentálně je rok dostavby zatím 2026. Stavba trvá dlouho, jelikož je stavěna pouze z darů, tak jak si Gaudí přál.

Katedrála je krásna i uvnitř. Pokud chcete jít dovnitř, tak doporučuji ráno, kdy je tady míň turistů. Pokud si koupíte lístky předem online, tak se vyhnete frontě a bývají i levnější. Pokud se rádi procházíte, tak se k Sagradě dostanete z ulice La Rambla za cca 35minut. Pokud chcete ušetřit čas, tak je zde autobusová zastávka Sagrada Família, autobusové nádraží Mallorca-Marina (19, 33, 34, B24, D50, H10, N1, N7) a nebo zastávka metra Sagrada Família (L2, L5).


PARK GÜELL

Park Güell (další památka UNESCO) určitě nesmíte vynechat. Zahrada je opravdu krásná a máte z ní výhled na celou Barcelonu i moře. Zase si můžete koupit lístky online i s přednostním vstupem. Vstupenka stojí €10. Do parku je totiž omezený vstup. Může tam být najednou jen určitý počet návštěvníků. Na prohlídku máte 30 minut od času na vstupence. Pak musíte odejít a jsou puštěni další návštěvníci. Alespoň tak je to napsané na webu a i my to tak měli.

Je lepší tam jít také zase dopoledne, kdy tady není tolik turistů. Ale na fotogenických místech bude stejně narváno :D. Pokud sem půjdete z centra, tak je to trošku do kopce a cesta trvá cca 40 minut. Můžete taky jet autobusem na zastávku Ctra del Carmel – Ana María Matute (24,V19) až před hlavní vstup parku. Je tu ještě jeden hlavní vchod, ke kterému vedou eskalátory. Je to ideální cesta, pokud máte třeba kočárek a nebo se vám nechce šlapat do kopce :D. Ulice se jmenuje Av.del santuari de sant josep de la muntanya.


TIBIDADO

Zatím jsem se sem nikdy nedostala, protože bylo vždycky zavřeno, ale jednou se tam prostě dostanu! Tibidado je hora, která nabízí výhled na celou Barcelonu. Je zde zábavný park (kde se platí vstup) a nádherný kostel Temple de Sagrat Cor (Kostel svatého srdce).

Vyhlídka je přístupná po celý rok a je zdarma. Pouze vstup do zábavného parku se platí cca 15Eur. Vstup do kostela je zadarmo, za cca €3,5 vás výtah vyveze do posledního patra a máte tak krásný výhled.

Z centra Barcelony se sem nejlépe dostanete z náměstí Pl. Catalunya. Pojedete metrem L7 na zastávku Avda Tibidado. Z metra se dostanete na náměstí Pl. Kennedy a najdete blízkou zastávku autobusu 196. Na zastávce Pl. del Doctor Andreu – Funicular del Tibidabo vystoupíte a pojedete zubačkou. Nebo můžete z metra jít cca 15 minut pěšky k zubačce.

Levnější možností, ale delší (pokud vám něco z toho ujede) je cesta vlakem. Na Pl. Catalunya sedněte na vlak S1 nebo S2 a za necelých 15 minut vystupte na zastávce Peu del Funicular. Vyjděte schody a vydejte se na zubačku směrem Vallvidrera Superior (cca 10minut). V horní stanici vyjděte před budovu a jdetě do kopce. Ihned za zatáčkou je zastávka autobusu 111. V tomto případě se určitě vyplatí jízdenka na MHD T-casual.


TIP

V centru uvidíte autobusy Hop a Hop off autobusy, díky kterým uvidíte to nejlepší z Barcelony. Tyto autobusy se vyplatí, pokud jste v Barceloně třeba na prodloužený víkend a chcete vidět co nejvíc. Výhoda těchto autobusů je ta, že na základě jízdenky (cca €25 jednodenní, €35 dvoudenní) můžete vystoupit u libovolné památky a když si ji prohlédnete, tak nastoupíte do dalšího autobusu a jedete dál (intervaly jsou 5minut).

Autobusy mají cca 44 zastávek, tak opravdu uvidíte všechno. Všechny tři okruhy začínají na Plaça Catalunya, ze kterého autobusy vyjíždějí. To je takový počáteční bod. Nastoupit můžete kdekoliv. Autobus má více tras a vy můžete na 5 přestupních bodech přejít z jedné trasy na druhou. Při nástupu také dostanete audio průvodce v šestnácti jazycích. Pokud si jízdenku zakoupíte online, tak máte 10% slevu :).

Mohlo by se vám také líbit:

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *