OAHU, HAVAJ

Sice je to už pár let, ale dovolená na Havaji byla jedna z mých nejlepších (možná i úplně nejlepší). Bylo to poprvé, co jsem jela takhle daleko. Daleko až přes oceán. Byla to moje první opravdová dovolená, kterou jsem si dopřála po prvních státnicích a strašně jsem se na ni těšila. Byla jsem jak malé dítě, které dva měsíce nemůže dospat :D. Furt jsem o tom mluvila a věřím, že to bylo už otravné :D.

Moje kamarádka Anička byla ten rok au pair v Americe a bylo jasné, že ji tam navštívím. Jednou prohodila, že by chtěla jet z Ameriky na Havaj a já ihned souhlasila. Havaj mě lákala mnohem více než New York, i když i ten musí být krásný.

Letenky jsem kupovala cca 3 měsíce dopředu přes portál Pelikán. Vyšly mě na cca 16tis (už si přesně nemapatuji). Letěla jsem Praha-Londýn-LA-Havaj Strašně jsme se jedna na druhou těšily, takže cesta utekla opravdu rychle. A v Los Angeles jsme se po roce viděly, asi jsme i brečely radostí :D. Samozřejmě typické havajské věnce nemohly chybět.

Po té následoval asi 6ti hodinový let na Havajský ostrov Oahu. Ubytování jsme měly přes Airbnb přímo v centru Honolulu. Hotel byl vlastně byt a byl asi 5 minut na pláž a hned vedle byl velký supermarket. Toho jsme si tedy všimly až asi poslední den, ale nevadí :D. Ubytování bylo také hned na začátku hlavní nákupní ulice Kalakaua Ave. Tato ulice vede podél celé pláž a jsou tu jak drahé tak i levné obchody. Je to opravdu hooodně dlouhá ulice. Určitě tady nakoupíte :D. Můžete také pěšky dojít i do obchodního centra Ala Moana center. Díky této procházce se podíváte i mimo turistická místa a uvidíte město jinak. Honolulu je hodně turistické místo, jsou tu i plné pláže, hodně restaurací a barů. Připravte se tedy, že jídlo na Havaji stojí o něco více. Ať už jdete do supermarketu nebo do restaurace. Určitě doporučuju obchod Marshalls. Je to outlet, kde seženete značkové věci za minimální cenu.

Waikiki beach

V Honolulu jsme strávily cca týden. Chtěly jsme si odpočinout, všechno po roce probrat a asi se jen válet :D. To se nám povedlo. Dýl bychom tu ani už nevydržely. Centrum je sice hezké, ale je tu opravdu hodně lidí. Nikdy nezapomenu na to, jak jsme asi v den příletu chtěly jít na ohňostroj na pláži. Ještě jsme si říkaly, že nám jet leg ani nevadí, že jsme v pohodě. Tak jsme si po svačině na chvilku usly a chtěly jsme jít v 17h na ohňostroj. Nakonec jsme se vzbudily nějak v 11h večer a zjistily, že jsme spaly asi 5h :D.

Nebo třeba, když jsme se přesouvaly do jiného ubytování. Měly jsme skoro zabaleno a Anička ještě telefonovala s mamkou a najednou se rozezněl alarm. Po pár minutách alarm stále zapnutý a na nás přišla panika. Vzaly jsme všechny věci (i kufry a asi 4 další tašky každá) a utíkaly celé vystresované do lobby. Ani jsme nevěděly jestli máme všechno. A pak jsme zjistily, že v garáži něco hoří. Byl to opravdu bleskový úprk z hotelu :D. Následně jsme chtěly jet autobusem na nádraží, odkud jezdí autobusy do vnitrozemí. Měly jsme jediné štěstí, že nás řidič nechal nastoupit, jelikož do autobusů je zakázané chodit s kufry. Musíte si vzít taxíka. Asi mu nás bylo líto, protože po nás nechtěl ani za lístek :D.


Další ubytování bylo ve městě Mililani také přes Airbnb. Byl to obrovský rodinný dům, kde byly tři airbnb pokoje a manželský pár tam bydlel s námi. Jelikož to byl ale obrovský dům a oni nebyli skoro doma, tak nám to vůbec nevadilo. Byla to luxusnější čtvrť, takže se celá rodina divila, když jsem za nima přišla skoro v slzách, že mi někdo ukradl z venkovního botníku moje úplně nové pantofle Victoria’s Secret. Nakonec jsem v nich viděla odjíždět svoji vietnamskou spolubydlící z vedlejšího airbnb pokoje, která si myslela, že se jedná o erární pantofle. V tu chvíli už jsem měla ale nové. Takže jsem si z Havaje přivezla dvoje pantofle, ale naštěstí každé jiné :D.

Od majitele domu jsme si půjčily auto a procestovaly ostrov. Bez auta a mezinárodního řidičáku se tu určitě neobejdete. Je tu krásná příroda a krásné výlety s výhledy. Po prováleném týdnu přišel týden plný zážitků a výletů.


pláže

Kailua beach je jedna z nejhezčích pláží Havaje. Pokud máte stejně jako já rádi seriál Ztraceni (LOST), tak na pláži Mokuleia se natáčely všechny záběry z pláže, kde trosečníci bydleli.

Hned první den jsme také chtěly na pořádnou snídani (my milujeme snídaně!). Jely jsme do nedalekého městečka, kde jsme našly kavárnu Surfers coffe a NEJLEPŠÍ acai bowl.


MANOA A LULUMAHU

Na Havaji je plno vodopádů, ke kterým si můžete udělat výlet. Obklopuje je krásná příroda a opravdu to stojí za to :). Vodopády Manoa jsou jedny z nejnavštěvovanějších a tak se připravte na více lidí. K vodopádům dojedete autem a pak už je to cca 30 minut pěšky krásnou havajskou přírodou. My navštívily i vodopády Lulumahu, kde jsme i na chvíli zabloudili :D, ale nakonec jsme do cíle došly. Je tu mnohem méně turistů a nedotčená příroda.


dole plantáže

Víte, že z Oahu pochází ovoce DOLE? Jsou zde velké plantáže, které jsou i skvělým místem k návštěvě. Můžete se projet Dole expresem (vláček), který vás proveze farmou. Je tu obchůdek, kde si můžete koupit snad všechno s ananasem. Mají výbornou ananasovou zmrzlinu! Já jsem milovník ananasu i na obrázku, takže pro mě to byl ráj :D.


pearl harbor

Jet na Havaj a nenavštívit Pearl Harbor by byla ostuda. My jsme sem alespoň nakoukly a navštívily veřejné muzeum, kde je celý jeho příběh. Můžete navštívit i placená místa včetně návštěvy potopené lodi. Pearl Harbor je nedaleko města Honolulu. Je tu velké parkoviště, kde můžete zaparkovat.


Valley of the Temples

Z Havaje se můžete přesunout i do Vietnamu a to díky návštěvě Valley of the Temples. Toto byl náš první výlet, který jsme na Havaji podnikly a poprvé jsme uviděly krásu havajské přírody. Už tedy jen cesta do údolí byla zážitek. Hned u údolí je parkoviště přímo před chrámem. Můžete se jít projít do zahrad a navštívit obrovskou sochu uvnitř chrámu. Návštěva stojí za to.


KOKO HEAD

Výlet, který ucítíte ještě za dva dny? Rozhodně Koko head. Vede sem snad tisíc schodů a je to opravdu makačka :D. Vidíte lidi, jak jdou dolů a říkají Vám soucitně ,,Neboj, už tam budeš.“. Myslela jsem, že to nevyjdu a pak že budu mít infarkt. Ale daly jsme to!!! Vemte si určitě pevnou obuv. Nám sice počasí nevyšlo a cestou dolů jsme hrozně zmokly (až jsme si musely jet koupit nové oblečení, protože ubytování bylo daleko) , ale výhled byl dokonalý.

lanikai pillbox trail

Další krásný výlet je Lanikai Pillbox Trail. Autem jedete po pobřeží a můžete si zastavit na plážích, které jsou tu nádherné. Na vyhlídku pak jdete po hřebenech cca 30 minut. Je to sice trošku do kopce, ale není to nic hrozného. Odměnou vám bude krásný výhled na tyrkysové moře.

DIAMOND HEAD

Poslední náročnější výlet byl výšlap na Daimond head. I tady na nás čekalo pár schodů a český pilot, který nám dál pár dalších tipů na výlet na Havaj (Asi bychom se sem měly vrátit! :D)


Ho’omaluhia Botanical Garden

Fotky z havajské botanické zahrady Ho’omaluhia Botanical Garden jsou asi nejznámější. Dlouhé silnice, nikde nikdo, hory a samá zeleň. Zahrada se dá projet i autem a nebo si můžete zastavit a jít se kousek projít. Hrozně se nám tu líbilo a přesně takto si Havaj představuju.


Byla to nezapomenutelná dovolená. Havaj je místo, kam bych se znovu bez váhání vrátila. I když je to už delší doba, tak se při psaní tohoto článku úplně vracím na Havaj a připadá mi to, jako by to bylo včera. Nebyl snad den, kdy bychom nezažily něco krásného. Děkuju Havaji! A děkuju Aničce, že díky jejímu dobrodružství jsem mohla prožít dobrodružství i já.

A jedna fotka pro zasmání. Toto bylo naše spaní na letišti, kdy nám přišlo zbytečné vyhazovat peníze (stejně jich z dovolené moc nezbylo a očividně jsme nebyly jediné :D) za hotel v centru. Když nám letělo letadlo v 5h ráno. Tak jsme spaly pěkně pod širákem na letišti se zvuky nějaké vrtačky na beton a v šílené kose (ano, i nás to překvapilo). Ale co! Byl to zase další zážitek.

Video na závěr :).

Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *