Letos nám letní dovolená dala opravdu zabrat. Dlouho jsme přemýšleli kdy a kam vlastně pojedeme. Přemýšleli jsme tak dlouho, až byly letenky cenově úplně jinde :D. Kdybych si mohla vybrat, tak v létě bych se na dovolenou ani nehnala. Všude je nejvíce lidí a všechno je dvakrát dražší. Jenomže, když máte doma učitele, tak moc na výběr nemáte. V podstatě je to taková příprava na vlastní děti :D.

O Sicílii jsme přemýšleli už nějaký čas, ale spíše jako jarní výlet. Vždycky se ale naskytla jiná možnost, tak šla Sicílie stranou. Tak letos na ni konečně došlo. LETÍME NA SICÍLII.

Plánování bylo docela složité, protože jsme klasicky chtěli stihnout co nejvíce míst. Všechno jsme samozřejmě nestihli :). Také to byla naše první dlouhá letní dovolená s batůžkem. Protože když jsme si spočítali cenu kufru, tak by nás malý kufr dohromady vyšel na víc než cena obou letenek.

Takže nám nezbylo nic jiného než se pobalit na 10 dnů do batůžku. Což bych si ještě před rokem nedovedla představit :D. 5 dní úplně v pohodě, ale takto dlouhou dovolenou? Nakonec jsem s těžkým srdcem nechala doma svůj Cabin zero, protože jsem se bála přeletů a možnosti doplatku. Mám totiž ten největší 44litrový a na zádech je opravdu obrovský :D. Přítel to ale risknul a všude v pořádku prošel.

JAKÉ JE V LÉTĚ NA SICÍLII POČASÍ?

Jedním slovem teplé. Překvapivě :D. Já mám teplo ráda a myslím si, že velká vedra zvládám dobře. Ale při našem typu dovolené, kdy hodně chodíme po městě a prozkoumáváme místa, bylo tohle vedro opravdu náročné. Musím říct, že některé dny jsme trošku přepálili. Ale zvládli jsme to :D. Nutno říct, že většinu našich dovolených, kde procouráme každou uličku, máme spíše na jaře. Zatímco v létě to je většinou naše oblíbené Lago di Garda a následně tůry v horách.

Počasí je tedy teplé a tomu odpovídá i teplota vody. Voda je opravdu jak kafíčko :). Počítejte s tím, že známé pláže budou pořádně plné.

Doprava na Sicílii

My jsme opravdu hodně využívali městskou dopravu. Velké potěšení bylo to, že snad každý dopravní prostředek je kimatizovaný! Městská doprava zde funguje velice dobře. Snad všude (mimo oblasti Castellammare del Golfo, kde jsme měli auto) jsme se dostali městskou dopravou. Dopravíte se snadno i do vzdálenějších měst. My jsme hodně používali webovou stránku Omio. Našli jsme si jaké jsou možnosti spojení a častokrát přešli rovnou na webovou stránku dopravce, kde se nám někdy ukázalo i více spojů.

Pokud si budete kupovat jízdenku u řidiče, tak se snažte mít přesnou částku (hlavně u těch linkových). Častokrát nemají na vrácení. Platbu u řidiče kartou jsme neviděli snad nikde a na stránkách dopravce nám čřastokrát nešla jízdenka na tyto linkové spoje koupit. Doporučuji být na zastávce vždy včas, někdy jsou nástupy do autobusu/vlaku opravdu rychlé.

Jelikož jsme chtěli vidět opravdu hodně míst, tak jsme přemýšleli i o půjčení auta. Nakonec jsme si to ale rozmysleli, jelikož auto by vyšlo na docela dost peněz a v Catánii i Palermu by bylo nemožné zaparkovat. Auto jsme si půjčili až v letovisku Castellmmare del Golfo přímo od ubytování.

Jaká místa jsme Sicílii navštívili?

CATANIA

V Catanii začala naše dovolená. Strávili jsme tu jeden celý den, což podle mého názoru stačilo. Jelikož nám na poslední chvíli zrušil WizzAir let do Catanie a přesunul nás na malinké civilní letiště, tak jsme letiště v Catanii ani neviděli. Autobus nás vysadil hned v centru, což se nám hodilo.

Z Catanie jsem byla maličko zklamaná. Historická část města je hezká. Jsou tu malebné restaurace, rybí trh, památky a malá pěší zóna. Ale zbytek Catanie je opravdu jedna velká špína. Díky Neapoli už vím, jak nepořádek může vypadat, ale tady byly některé uličky opravdu děsivé :D. Na to se při návštěvě tohoto města připravte. Překvapilo mě, že je tu plno opuštěných a polorozpadlých domů. Jako kdyby ho původní majitelé vybydleli a přestěhovali se o dům dál. Dokonce i velké komplexy u pláže. Městskou pláž jsme také navštívili. Na to jak Catanie vypadá, tak pláž nebyla tak špatná. Ale jedno koupání stačilo :).

Určitě doporučuji večerní návštěvu této ulice, kde to žije. Všude jsou restaurace, kde lidé sedí venku pod deštníky a ochutnávají místní jídlo. I my jsme si tu dávali večeři a moc jsme si pochutnali i kvůli atmosféře. Jakmile ale opustíte hlavní ulici, tak to chce zacpat nos :D.

Tip na ubytování v Catanii. My jsme bydleli opravdu na začátku centra. Vyšly jsme z ubytování a hned jste stáli na hlavní třídě. Nejprve jsme se báli, že uslyšíme ruch z hlavní ulice, ale naštěstí do 4 patra nic nedolehlo. Ubytování bylo se snídaní a moc se nám líbilo.


TAORMINA

Z Catánie jsme si udělali výlet autobusem (autobusové nádraží ZDE) do Taorminy. Lepší je využít autobus, protože vás zaveze přímo do městečka. Protože Taormina leží na kopci a vlakové nádraží (v Catánii je vlakové nádraží kousek od autobusového) je pod kopcem a je nutné pak ještě přestoupit na autobus, který zde staví. Cesta trvala cca 1h a spojení jsme také našli přes Omio. Nebo se můžete zeptat na pokladně u autobusového nádraží, kde vám poradí.

Taormina se nám moc líbilo. Je to malé historické městečko s krásnou atmosférou. Přes městečko vede pěší zóna, kde je plno obchůdků, luxusních butiků, kaváren a restaurací. Určitě se vám bude líbit i výhled z náměstí na moře a přístav. Oproti Catánii byla Taormina KRÁSNĚ ČISTÉ :D. A přesně takto jsem si Sicílii představovala, jako je Taormina. Můžete také navštívit krásný městský park a druhé největší divadlo Sicílie.

Procházka městečkem je na cca 2h. My jsme se pak přesunuli lanovkou na městskou pláž. Pěšky by to byl pěkný výšlap a jelikož jsme chtěli ušetřit čas, tak jsme využili lanovku (jízda tam i zpět nás stála 6EUR). Lanovka je hned u zastávky autobusu a vysadí vás hned u pláže a ještě máte při cestě krásný výhled. Pláží je tu více. My jsme si vybrali pláž Mazaro, protože jsme v tom vedru chtěli HODNĚ rychle do vody :D. Bylo tu opravdu dost lidí, ale voda nádherná a ideální k potápění. Pozor na zpáteční cestu. Okolo 5h se vrací hodně lidí zpět do centra a fronta na lanovku je opravdu dlouhá.


PALERMO

Dalším místem naší dovolené bylo Palermo, kde jsme strávili skoro tři celé dny. Do Palerma jsem se dostali autobusem (cca 2h) z hlavního nádraží v Catánii. Lístky jsme si kupovali den dopředu na pokladně (jde to i online), abychom měli jistotu, že autobus nebude plný. Cesta byla hezká přes vnitrozemí Sicílie a autobus nás vysadil hned u hlavního vlakového/autobusové nádraží, odkud jezdí i přímý autobus na letiště.

Centrum Palerma se mi moc líbilo. Živé uličky, restaurace, večerní ruch plný hudby a taková pravá italská atmosféra. Některé uličky byly také špinavé, ale po Catanii to bylo o něco lepší :D. Měli jsme skvělé ubytování hned v centru Palerma, ale v tiché uličce.

I v Palermu jsme navštivili městkou pláž a byla opravdu moc hezká. S pláží v Catánii se to nedá srovnat. Jsou zde i bary a lehátka a krásně průzračná voda. Z centra jsme se sem dostali autobusem (cca 20minut jízdy). Vždy jsme došli pěšky na TUTO autobusovou zastávku, odkud jel přímý autobus k pláži. Vystoupit můžete hned na první zastávce u moře a projít se podél pláže.

V Palermu si určitě dejte jejich místní fresh džus ze Sicilských pomerančů, který dělají v takových pojízdných stáncích a je výborný! :). Dalším typickým jídlem jsou jejich ,,smažené koule“ na různé způsoby. My jsme si je dávali ve známé prodejně Ke Palle v centru Palerma.


CEFALÚ

Z Palerma jsme se vydali na jednodenní výlet do městečka Cefalú. Jeli jsme vlakem z hlavního nádraží. Počítejte s tím, že do Cefalú jezdí hodně turistů. Proto buďte na nádraží včas, ať si stihnete u pokladny koupit jízdenky a neujede vám vlak. My to měli opravdu těsně. Konečná zastávka je Cefalú a jedete přibližně hodinku přímým spojem.

Cefalú mi hodně připomínalo městečko Taormine. Jsou tu malebné uličky, krásné restaurace a hezké náměstí. Krásně se tu projdete a nasajete Sicilskou atmosféru. Pro nás se Cefalú stalo vyjímečné, ale o tom zase někdy příště :).

Mají tu KRÁSNOU pláž. Není tak velká, proto místo musít opravdu hledat, ale tak průzračnou vodu jsme na Sicílii viděli poprvé. Koupání tu bylo opravdu krásné.


CASTELLAMMARE DEL GOLFO

Opravdové Sicilské letovisko, kde si konečně můžete dopřát nic nedělání, válení u vody a takovou tu dovolenkovou odpočinkovou atmosféru. Jelikož jsme neměli auto, tak jsme hledali autobus, který nás sem doveze. Vše jsme měli zjištěné a ráno čekali na přímý autobus, který ale z ničeho nic vynechal a další jen až za skoro 4h. Ještě ke všemu autobus jel z takového divného nádraží (Piazza Cairoli), kde nebyly pokladny ani žádný stánek, kde bychom se zeptali.

Nakonec jsme se našli jiný spoj, který byl sice s přestupem, ale měl nás dopravit na místo. Jenomže OMYL. Na přestupu druhý autobus nejel :D. Měli jsme opravdu štěstí, že s náma jeli další mladí lidé, kteří si už cestou objednali velký taxík spolu s dalším párem a jednou slečnou. Poslední volná místa byly naše, když jsme se k nim tak nějak vetřeli :D. Do ubytování jsme se sice dostali později, ale hlavně že dostali.

Naše ubytování bylo také skvělé a určitě White asses rooms doporučujeme. Ideální poloha hned u centra, blízko městské pláže (dále jsou i hezčí a větší) a hlavně velice ochotní majitelé, kteří vám se vším pomohou. Můžete si u nich půjčit auto, klidně i na jeden den za normální peníze a nebo si zarezervovat výlet lodí, což si hodně lidí v komentářích chválilo, ale my to bohužel nestihli.

Pobyt na Castellammare nám opravdu bodnul :D. Po rušné Catánii a Palermu to byl opravdu balzám na duši a my si i odpočinuli. Jeden den jsme celý strávili na pláži a jen si četli a koupali se. Na pláži Lido Peter Pan jsme si půjčili i deštník s lehátkem, jelikož jsme měli slevu od hotelu. Překapilo nás, že na pláži nebylo vůbec přeplněno. Bylo zde jen pár lidí na lehátku a byl klid. I na částech pláže, kde si lidé nemuseli kupovat lehátky bylo poloprázdno. Měli jsme radost, že pláže byly čisté a nikde žádný nepořádek. Klidně bychom na Casttellammare vydrželi déle :).


SAN VITO LO CAPO

Z Castelammare jsme si udělali výlet na tuto známou pláž. Pokud budete hledat pláže Sicílie, tak San Vito Lo Capo bude určitě na prvním místě. Oblast okolo pláže je také vyhledávaná pro strávení dovolené. Je zde několik restaurací, hotýlků a kaváren. Můžete si půjčit i lehátka a za poplatek použít sprchu na pláži.

Barva vody je opravdu jako na fotkách. Krásně bílý písek, tyrkysová voda a v pozadí útes, který dodává pláži kouzlo. My jsme sem dojeli půjčeným autem, ale viděli jsme, že z Casttelammare sem jezdí i autobus. Pokud pojedete autem, tak počítejte s tím, že je zde opravdu problém zaparkovat (my ho v létě měli). V centru města se musí platit a také zde hrozí odtažení. To jsme po Malorce už nechtěli riskovat :D. Dostali jsme tip na parkování zdarma na konci pláže, ale je zde jen cca 40parkovacích míst.


FAVIGNANA

Favignana je ostrov v souostroví Egadských ostrovů. My jsme si vybrali právě Favignanu, protože nám z fotek přišla nejhezčí a má prý nejvíce co nabídnout. Dostali jsme se tam trajektem Liberty lines (cca 45min, tam i zpět cca 25EUR) z přístavu Trapani, ale dopravit se můžete ještě jednou společností. Doporučuji koupit si lístky dopředu. My jsme přijeli okolo 11h a poslední volné lístky na cestu zpět byly v 15h (jinak je možnost cesty zpět až okolo 20h).

Bohužel z Favignani jsme viděli pouze centrum a nejbližší pláž. V den návštěvy bylo na Sicílii šílené vedro a to bylo i na nás opravdu moc. Proto jsme se jen prošli centrem a vykoupali se na blízké pláži. Díky brzkému odjezdu trajektu, jsme neměli čas půjčit si na ostrově kola či skůtr. Takže za 25EUR opravdu super výlet :-D. Opravdu nás to moc mrzelo, protože ostrov má mnoho krásných míst s útesy a nádhernou vodou ke koupání. O důvod víc, proč se na Sicílii a ostrov Favignana vrátit :). Určitě to bude krásný celodenní výlet, který můžete spojit i s návštěvou města Trapani.


My jsme ze Sicílie viděli opravdu jen část, kterou turistům může nabídnout. Pokud rádi objevujete nová místa, procházíte se centrem a máte rádi památky, tak doporučuji jinou dobu k návštěvě než léto :). Ideální je jaro či podzim, kdy nebude takové vedro a i cena letenek a ubytování bude jiná. Co se týče cen, tak jsme čekali, že bude Sicílie levnější, ale nebylo to tak hrozné. Dalo by se to přirovnat k cenám jinde v Itálii. Mně osobně dělalo problém zvyknout si na nepořádek ve městech (bohužel i na některých plážích). Protože mi to kazilo celkový dojem z města, ale jakmile si zvyknete, tak už to prostě berete jako normální věc.

Spíše než větší města se mi líbila ta menší (Cefalú, Taormine…), kde byla vidět místní kultura a umění. Na celé Sicílii si podle mě ujíždí na malovaných květináčích na ulici :-D.

Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *