AMSTERDAM

Země tulipánů byla vždycky na mém seznamu míst. Viděla jsem plno krásných fotek plných tulipánů a krásných kanálů, které se táhnou městem. Poprvé jsem se sem podívala asi před třemi lety s rodiči. Jeli jsme sem na prodloužený víkend a stihli i další místa než jen Amsterdam. Podruhé to bylo celkem nedávno, kdy jsme se díky fotbalovalovému zápasu v Rotterdamu dostali i do hlavního města Holandska. Můj přítel si užil zápas a já nákupy v Rotterdamu :D.


ZAANSE SCHANS

Holandsko je stát sýrů, které opravdu musíte ochutnat! Jsou naprosto skvělé :). Vyrábí se zde mnoho zajímavých sýrů, které se rozváží po celém světě. Vesnička (skanzen) Zaanse Schans je proslulá svoji sýrárnou a také ručně dělanými dřeváky. Je to takové muzeum, kde jsou typické holandské domečky a větrné mlýny. Doporučuji sem jet na otevírací dobu. Vyhnete se tak nájezdům autobusů s turisty a stihnete si vše projít v klidu.


KEUKENHOF

Navštívit Holandsko a nevidět tulipánovou zahradu by byla chyba. Jedna z největších zahrad je právě Keukenhof. Na jaře jsou zde tulipánové koberce, které tvoří barevné ornamenty. Uvidíte mnoho druhů tulipánů, ale i jiných květin. My jsme v této zahradě strávili skoro půlku dne. Pokud budete mít štěstí, tak zde můžete být i v době tulipánových festivalů, kdy zde jezdí nazdobená auta živými květy.


VOLENDAM

Kdybych si měla vybrat jedno místo, které se mi z celého Holandska líbilo nejvíce, tak to bude právě Volendam. Jedná se o malou rybářskou vesničku u moře, kde si budete připadat jako v pohádce. Tady bych si klidně představila život :). Jsou zde krásné baráčky, které vypadají jak z filmu. Procházka po pobřeží je opravdu balzámem na duši. Dejte si na zahrádce kafíčko a jen se kochejte.


Amsterdam

Město vodních kanálů, umění a marihuany. A je tomu tak :). Amsterdam byl přesně takový, jaký jsem si myslela. Ve městě to žije, je zde mnoho kultur a to jde poznat i v jednotlivých uličkách, když se procházíte městem. Jsou zde krásné uličky s typickými baráčky, odkud můžete zabloudit na farmářský trhy. Kde můžete ochutna sýry. Než jsme došli na konec, tak jsme byli úplně plní. Ale také jsme i nakoupili. Je tu mnoho kaváren s výhledem na vodní kanál.

Určitě musíte navštívit Čtvrt červených luceren (Red Light District), kde je třeba muzeum sexu, muzeum marihuany, výlohy s čekajícími holkami (někde jsou i muži prý)… Rozhodně se připravte, že partner nebude vědět, kam koukat :D. Pak mě tam furt nenápadně tahal okolo, jakože bloudíme.. 😀 Dejte si pozor na fotografování. V celé uličce by se němelo fotit a může na vás přijít ochranka daného nočního podniku. Ulička ožívá až večer, přes den je tu prázdno.

Bylo vtipné vidět zacházet staré pány o holi do místních barů. Cestou nám nabízeli hašiš a další zajímavé dobroty :D. Četla jsem, že na této ulici je okolo 50ti policejních kamer, které hlídají bezpečnosti v ulici a zároveň si pak mohou dohledat výtržníky.

Mimo této uličky jsou na každém rohu i coffeeshopy, kde si můžete koupit legálně trávu a vykouřit si ji přímo v podniku. Většina těchto coffeeshopů byla opravdu narvaná. Zajímalo by mě, jestli sem hodně chodí i místní lidé, když pro turisty je to takové lákadlo. Taky jich na ulicích bylo dost, kteří byli veselí.

Nejznámější coffeeshop je The Buldog, kde se stojí i fronta. Mně se podařilo se tam dostat a předběhnout celou čekající frontu. Když jsme si vedle v automatu kupovali tričko s logem coffeshopu a ten nám sice vzal peníze, ale tričko jaksi nevypadlo. Překvapilo mě, jaký typ lidí tam seděl. Vůbec bych do nich neřekla, že si budou dávat brčko. Asi to mám spojený s Prahou, kde vidím většinou takové divné lidi s marihuanou.

Pokud budete chtít navštívit dům Anny Frankové, tak si určitě zakupte lístek dopředu a rezervujte si čas. Každý den jsme viděli už od rána fronty do domu i ke kase. Moc hezká je i plavba výletní lodí po kanálech Amsterdamu. Je to úplně jiný pohled na město :). Z mého pohledu není v Amsterdamu tolik památek, ale je zde mnoho muzeí, které stojí za návštěvu. Moc hezký je květinový trh Bloemenmarkt v centru, kde seženete suvenýry, květiny a také cibulky.

Co se týče dopravy, tak je tu trošku dražší. V tramvaji si budete muset vždy zaplatit, jelikož má pouze jedny nástupní dveře, kde hlídá průvodčí a bez lístků vás nepustí. Určitě se vyplatí zakoupit lístek na 24h, který si můžete koupit přes mobilní aplikaci a nebo přímo u průvodčího. Pokud budete mít hezké počasí, tak si určitě půjčte kola. Tím zažijete Amsterdam jako místní :).

Ubytování přímo v centru není úplně levné. My jsme navíc hledali místo, kde bychom mohli i parkovat, tak se nám výběr zmenšil. Nakonec jsme se ubytovali asi 25 minut tramvají od centra v hotelovém řetězci XO Hotels Blue Square. Mají více hotelů v Amsterdamu, dokonce i přímo v centru.

Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *