K MOŘI DO NĚMECKA

Víte, že do Německa se dříve jezdilo i k moři? Ono se tam jezdí i teď, ale asi jen málokdo a určitě ne primárně za koupáním :). V 70. a 80. letech byl Balt nejdostupnějším mořem. A né všichni si ho mohli dovolit. Délka ostrova je od severu na jih 52 km a od západu na východ 41 km.

Bylo to docela zvláštní. Přišlo mi to, jako bych se projížděla u nás po cestách uprostřed polí a najednou dojedu k pláží s typickými domečky proti větru a najednou volné moře. Ta krajina kolem mi k moři prostě vůbec neseděla. Cesta z Prahy je na Rujánu fakt dlouhá. My si naplánovali přespání v Berlíně a až druhý den jsme se přesunuli z Berlína na Rujánu (cca 5h autem).

V tomto článku vám dám tipy na místa, která jsme navštívili :).


KAP ARKONA

Kap Arkona je mys na Rujáně a leží na poloostrově Wittov. Mimo moře je zde hlavní lákadlo dva vojenské bunkry a tři majáky nedaleko od sebe. V minulosti tady byl chrám, který byl zasvěcený slovanskému bohu Svantovitovi. Jeho existence je potvrzena ve 12.stol.

Kap Arkona je místem, které určitě nesmíte vynechat. Zaparkujte auto na nedalekém hlavním parkovišti – placené (všude jsou šipky) a projděte se městečkem až na mys. Pro ještě lepší výhled můžete vyšlápnout nekonečné schody majáku (35 metrů). Dokonce je tento maják stále funkční navigací pro připlouvající lodě. Nedaleko tohoto majáku je i menší (původní) maják s výškou 20 metrů. Hlavní důvod proč jsou tu dva majáky nedaleko od sebe je ten, že stavitel toho původního (Schinkel) byl tak moc uznávaný, že si nikdo nedovolil zbourat jeho stavbu a nechali ho jako muzeum.

Ze třetího majáku můžete vidět i dánský ostrov Mon a nebo švédské pobřeží. Jakmile dojdete za poslední maják, tak můžete pokračovat cestou k moři.

Pokud půjdete z parkoviště, tak určitě neminete krásné malinké náměstíčko se suvenýry a občerstvením. Musíte zde vyzkoušet jejich rybí filet v housce. Mňam!


PLÁŽE NA RUJÁNĚ

Nejhezčí pláže, které jsme na Rujáně viděli, byly cestou právě na Kap Arkonu. Byly dlouhé, písčité, čisté a byly zde i borovicové lesy. Můžete se podél pláže projít a nebo si vzít deku, udělat piknik a otužilci vykoupat. V dubnu, kdy jsme tady byli my, byla voda opravdu studená. Slyšela jsem, že v létě to není o moc lepší :D.

V určitých místech jsou i stánky s občerstvením (tam kde jsou hotely). Na pláži si můžete půjčit ,,domečky proti větru“ a relaxovat.


Sassnitz

V tomto městě jsme byli ubytování. ZDE je odkaz na hotel. Je to tiché město, kde jsou snad jen hotely, čtyři restaurace a jeden obchod. Je to takový hlavní bod pro výlety pěšky či na kole. Musím říct, že jsou na celé Rujáně opravdu přísní na volný pohyb psů. Opravdu všude (i v lese) musíte mít psa na vodítku. Takže já jsem Rosie pouštěla z vodítka snad pouze ráno, když jsem venčila. Protože na vodítku by se mi ani nevyčůrala…

Je to opravdu malé městečko, ale je to hezká procházka podél moře až k majáku. A když chytnete západ slunce, tak je to opravdu krásné. Na konci promenády je skvělá kavárna, kde mají výbornou kávu a něco sladkého k tomu :). Pokud budete v Sassnitzu, tak doporučuju vzít si s sebou film a knížku na pokoj, ať máte večer co dělat. Ale věřím, že v létě se bude dlouho dát sedět na malinké pláži ve městě a bude to fajn :).

Za zmíněnou kavárnou pokračujte dál podél pláže až k útesům. Moc lidí tam nechodí (alespoň při našen pobytu), ale opravdu to za to stojí.


JASMUND

Za návštěvu určitě stojí národní park Jasmund, který je ze Sassnitzu opravdu kousek autem, ale můžete jít i pěšky a nebo autobusem. Určitě vyrazte ráno, je tam míň lidí. Když jsme se vraceli z parku okolo 12h, tak do parku proudily davy turistů. Před národním parkem je velké parkoviště, kde bez problémů zaparkujete a vyrazíte na útesy.

Cesta vede k útesům, odkud se dá jít ještě dolů na pláž. Před vstupem do parku (cca 30 minut pěšky z parkoviště) je brána (vstup do parku), kde je vyhlídka. Pozor tato vyhlídka stojí asi 10Eur. My jsme si vstup zakoupili, abychom viděli vyhlídku a pokračovali dále do parku. Bohužel nikdo nám neřekl, že probíhá nějaká údržba a dále do parku nás nepustí. Proto moc fotek z tohoto místa, kromě našich selfie :D, nemám.

Každopádně před vstupem do parku je na druhé straně také vyhlídka. Úplně stejný výhled a je zdarma :). Ještě než jsme došli přímo do národního parku a šli lesem. Tak i tady byl zákaz volného pobíhání psů. Jednalo se o obyčejný les, tak nás to mrzelo, že se Rosie nemůže proběhnout a musí jít stále na vodítku. Nutno říct, že tento zákaz 95% lidí dodržovalo. Nojo německá povaha je opravdu jiná než u nás :D.


SELLIN

Sellin je lázeňské město, kde to žije podstatně více než v Sassnitzu. Staví se tu nové hotely a wellness centra. Ve městě je krásná písčitá pláž a nejznámější molo Seebrücke (mořský most). Kde je potápěčská gondola, která se s vámi potopí až 4 metry pod hladinu a ukáže podvodní svět.

Město má bohatou lázeňskou historii. Jsou zde krásné vily, které lemují bulvár Wilhemstrasse. Na této ulici najdete kavárny, obchody, suvenýry a hotely.

Druhá písčitá pláž je o něco dál, ale jezdí k ní i lázeňský vláček a je také velice krásná.


Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *